Метеорологія
Незначне зниження температури, дрібний дощ та хмарність з проясненням спостерігалася на кінець третьої декади травня місяця. Середньодобова температура повітря становила 17,60С. Опадів випало 3,2 мм. Протягом цих днів спостерігалося підвищення температури в повітрі 28,00С (26.05), а на поверхні грунту до 480С (27, 28.05). Пониження температури в повітрі відбулося 31.05 до 9,00С, а на поверхні грунту до6,00С. Вітер переважав південно-східний 3-4 м/с. Відносна вологість повітря знижувалась до 84%. Середня температура ґрунту на глибині 5 і 40 см становила 18,40С і 16,10С. На початок червня місяця прогнозується температура в межах норми, спостерігатиметься хмарність з проясненнями, можливі незначні опади.
Рослинництво
Посіви озимих культур оптимальних строків сівби на більшості площ області знаходяться у фазі початку колосіння, що відповідає за Всесвітньою шкалою фаз росту і розвитку рослин (ВВСН 51-59), а пізніх строків сівби (20 жовтня-1 листопада) – 47-49. Ячмінь озимий перебуває у фазі колосіння (ВВСН 57-59), а озиме жито – колосіння-початок цвітіння (ВВСН 51-61).
Першочергово, на сьогоднішній день, поряд з контролем плямистостей листя необхідно подбати про захист від фузаріозу колоса. Останні негативно впливають на його озерненість та масу 1000 зерен. Фаза цвітіння є небезпечним часом для ураження посівів зернових колосових культур такою небезпечною хворобою, як фузаріоз колоса (Fusarium spp.). За сильного ураження посівів фузаріозом колоса недобір врожаю може скласти 50% і більше. Однак, більшу небезпеку створюють вторинні метаболіти гриба Fusarium spp. – мікотоксини, які накопичуються в ураженому хворобою зерні. При їх потраплянні в продукти харчування чи корми, вони здатні викликати гострі отруєння людей і тварин.
З метою контролю фузаріозу колоса доцільно застосовувати інноваційні двокомпонентні фунгіциди, які мають високу ефективність проти фузаріозу і септоріозу колоса, а також хвороб листя (септоріоз, види іржі, темно-бура плямистість, ринхоспоріоз, тощо). Оптимальним періодом застосування є початок-середина цвітіння.
В даний період онтогенезу озимої пшениці генеративний розвиток перевищує вегетативний ріст, тобто рослина основні енергетичні ресурси використовує саме на генеративні процеси: формування колосу, цвітіння, налив зерна. В період від початку фази колосіння до наливу зерна, з метою підвищити якість майбутнього врожаю проводять позакореневе підживлення азотними добривами (10-15% від загальної потреби азоту). Даний захід збільшує тривалість активної діяльності верхніх листків, підвищує інтенсивність фотосинтезу, зростає маса 1000 зерен. Чим пізніше проведено підживлення, тим менше азот впливає на врожайність і більше на якість. Для встановлення доцільності проведення цього підживлення використовують дані діагностики.
Як позакореневе підживлення, можливе застосування в баковій суміші з пестицидами КАС в дозі 5-6 кг/га або карбамід 5 кг/га у фізичній вазі разом із сульфатом магнію 1,5 кг/га.
У зв’язку з динамічним наростанням температури повітря від початку другої декади травня триває заселення озимої пшениці хлібними клопами, що створює небезпеку їх інтенсивного розмноження та значної шкодочинності. Так, на посіви цієї культури активно мігрують імаго клопа шкідливої черепашки (зимуючого покоління).
Найвища концентрація фітофагів наразі спостерігається по краях полів, що закономірно. Проте, як зазвичай, у найближчий період вони дуже швидко розселятимуться по всьому їх масиву. Варто зазначити, що навіть старі імаго хлібних клопів, що з’явилися після перезимівлі, досить-таки шкодочинні. Як приклад, ЕПШ клопа шкідливої черепашки у дорослій стадії складає лише 1,0 екз./м2.
Ярі зернові (ячмінь, овес, яра пшениця) на даний час знаходяться у фазі виходу в трубку.
При боротьбі з бур’янами і хворобами протягом вегетації ярих колосових для досягнення максимальної урожайності 6-7 т/га необхідно в робочий розчин додавати комплексні хелатні добрива у поєднанні з 10-12 л КАС при нормі робочої речовини 250 л/га. Таку обробку посівів протягом вегетації бажано провести 2-3 рази.
У Сумській області закінчилася сівба соняшнику. На більшості площ посіву рослини перебувають у фазі 1 -3 пар справжніх листків. Похолодання, яке наразі спостерігається дещо сповільнює темпи росту рослин, значних негативних наслідків при цьому, не спостерігається. Рекомендується звернути увагу на підживлення рослин культури азотними добривами.
У господарствах області завершилась сівба конопель посівних. Рослини знаходяться у фазі 1-2 пар трійчастих листків, а у окремих підприємствах до 4-5 пар. У цей період особливу увагу необхідно приділити захисту посівів від бур’янистої рослинності, рекомендується застосування грамініцидів проти злакових видів. Також високоефективних заходом при широкорядних посівах є проведення міжрядних обробітків грунту з одночасним підживленням азотними добривами (аміачною селітрою).
У більшості господарств області на сьогодні завершено сівбу гречки, з’являються сходи. Понижений температурний режим хоча й сповільнив темпи росту рослин культури, але відчутної шкоди для посівів не спостерігається.
Заступник директора з наукової
роботи ІСГ Північного Сходу НААН М.Г. Собко